Ogrodowa wyspa? Czym jest? Jest to podniesiona, obudowana część ogrodu, nie połączona bezpośrednio z innymi obiektami, malowniczo otoczona trawą. Wpis ten opowie jak zbudować taką wyspę z użyciem niewykorzystanych do tej pory starych cegieł. Po co tworzyć takie wysypy? Poza efektem wizualnym, pozwala na poprawę jakości gleby i jej drenażu.
1. Zaznacz kształt twojej wyspy
Twoim pierwszym zadaniem będzie zaznaczenie kształtu wyspy, jaką zbudujesz. Polecane są duże krzywe i naturalne kształty. Jeżeli chcesz uzyskać np. idealny okrąg, dobrze jest wyciąć np. z kartonu wzorzec i używać go do obrysowania kształtu. Do stworzenia obrysu możesz wykorzystać linę, łańcuch czy cokolwiek innego, najlepiej jednak sprawdzają się farby w sprayu.
2. Wyłożenie spodu wyspy.
Kolejnym krokiem będzie żebranie tektury, zwykłych czarno białych gazet czy starych papierów, którymi wyścielisz spód wyspy. Materiały te są zupełnie bezpieczne dla ogrodu, zadziała jako warstwa ochronna dla chwastów. Rozkład takiego materiału to ok 90 dni. Nie potrzebujesz stałej bariery, która w przyszłości zablokuje wzrost korzeni, potrzebujesz czegoś chwilowego co zablokuje pierwsze chwasty i trawę.
3. Wykop granice wyspy
Jedyne kopanie jakie musisz wykonać, to ok 30cm szerokości ( w zależności od posiadanych cegieł) wykop wzdłuż wewnętrznej granicy Twojej wyspy. Polecamy do tego celu płaską łopatę. Po wykopaniu ziemi odwróć skiby trawą do dołu na kartony. Po tym etapie nałóż na wykopaną ziemię nawóz jakiego planujesz używać. Pamiętaj że to jedyna okazja by poprawić jakość gleby Twojej wyspy.
4. Połóż pierwszy rząd cegieł
Pierwszym krokiem tutaj jest rozłożenie dobrej jakości materiału ogrodowego wypełniającego Twoje okopy, nadmiar materiału zawiń do środka Twojej wyspy. W ten sposób wyrównasz swoje przyszłe cegły a także zapobiegniesz odwodnieniu gleby. Następnie wyłóż okop cegłami, wyrównując ich poziom dodatkową ziemią, jeżeli tego potrzebują. To właśnie ten pierwszy rząd zajmie najwięcej czasu.
5. Kolejne warstwy cegieł i wypełnienie
Kiedy Twój pierwszy rząd jest gotowy, połóż na nim następny, łącząc cegły niewielką ilością zaprawy. Kiedy Twój murek będzie gotowy, wypełnij środek swojej wyspy przygotowaną ziemią. Na brzegach wyrównaj poziom gleby do murku.
6. Połączenie tkaniny
Zbierz materiał ochraniający cegły ku środkowi wyspy, następnie zamocuj go do podłoża, używając specjalnych zszywek do kształtowania krajobrazu. Teraz cała ziemia jest bezpieczna i nie powinna dostawać się w otwory pomiędzy cegłami.
7. Sadź i ciesz się swoja wyspą
Na koniec zostało Ci już tylko zasadzić zaplanowane roślinki. Do tworzenia wysp można wykorzystywać przeróżne kształty i warstwy z zastosowaniem przedstawionych powyżej zasad. Twoje wyspy mogą być wielopoziomowe. Jeżeli pomiędzy cegłami a trawą pozostały jakieś dziury, po prostu wypełnij je glebą.
Inne przykłady tego typu wysp:
Źródło: www.gardeningblog.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz